ثبت شده در پایگاه وزارت ارشاد

زندگی دختران ایرانی با پسرها در خوابگاه دانشگاه های خارجی

زندگی دختران ایرانی با پسرها در خوابگاه دانشگاه های خارجی ...


رئیس دانشگاه تهران در پاسخ به انتقاد بسیج دانشجویی این دانشگاه در خصوص “دانشجوی پولی ” خاطرنشان کرد که جوسازی علیه “دانشجوی پولی ” به نفع دانشگاه آزاد است.
مرتضی کیا مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم‌پزشکی تهران روز شنبه ۲ بهمن در یادداشتی انتقادی نسبت به حمایت فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران از طرح “دانشجوی پولی ” اعتراض کرد که رئیس دانشگاه تهران ساعاتی پس از انتشار این یادداشت، طی رایانامه‌ای به آن پاسخ داد.

رئیس دانشگاه تهران در این نامه ضمن برشمردن نقایص نظام فعلی آموزش عالی و طرح پرسش‌هایی پیرامون آن، انتقاد بسیج دانشجویی از طرح موسوم به دانشجوی پولی را دفاع آگاهانه یا ناآگاهانه از دانشگاه آزاد به عنوان یکه‌تاز عرصه پذیرش دانشجویان پولی دانست. وی در خاتمه آمادگی خود را برای حضور در نشستی برای بررسی و پاسخ به انتقادات پیرامون طرح دانشجوی پولی -که مسئول بسیج دانشجویی وی را به آن دعوت کرده بود- اعلام داشت.

بقیه در ادامه مطلب …


متن کامل نامه فرهاد رهبر به شرح ذیل است:

بسمه‌تعالی

سلام
بسیار خوشحال می‌شوم ابتدا به طور کامل بحث را مطالعه کرده و سپس طرح سوال کنید تا خدای ناکرده همچون گذشته دچار افراط و تناقض در رفتار نشوید.
۱- آیا در عرایض بنده جمله‌ای که حکایت از تعطیلی شرایط فعلی دانشگاه‌های دولتی یافته‌اید که خود را حامی محرومان و بنده را مخالف با آنها معرفی کردید؟

۲- آیا می‌دانید که در نظام فعلی پذیرش از طریق کنکور برای دانشگاه‌های دولتی چند درصد از محرومان روستای مورد اشاره شما قبول می شوند و تجارت کلاس‌های کنکور و حضور کسانی که توانایی شرکت در این کلاس‌ها دارند آیا فرصت برابری را برای همه جهت نشستن در صندلی دانشگاه‌های دولتی را فراهم خواهد کرد؟

۳- شاید به خوبی به عرایض بنده توجه نکردید که اشاره کردم به سابقه ۲۵ ساله دانشگاه پولی در دانشگاه آزاد که از اولین بنیانگذاران دانشگاه پولی است که از این بابت هرگز مورد اعتراض قرار نگرفته است ولی به محض اینکه قرار است رقیبی در مقابلش وارد صحنه شود که شاید تفاوتی با ساختار دانشگاه آزاد ندارد دانشجوی پولی شدیدا مورد حمله قرار می‌گیرد و با جوسازی سیاسی رقیب از صحنه خارج می‌شود و همچنان دانشگاه آزاد یکه‌تاز میدان باقی می‌ماند. آیا فکر نکرده‌اید که شاید شما هم ناخواسته برای بقای انحصاری دانشجوی پولی در دانشگاه آزاد تلاش می‌کنید جای تاسف است که آقای کیا نظرات شخصی خود و تنی چند از دوستانش را تحت عنوان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران منتشر می‌کند و آگاهانه و یا ناآگاهانه خود متناقض با نوشته‌هایش عمل می‌کند زیرا غیرمستقیم از دانشگاه آزاد پولی برای یکه تاز ماندن دفاع می‌کند.

۴- شما اطلاع دارید سهم دانشگاه‌های دولتی(دانشجویان غیرپولی) از ۷/۳ میلیون نفر دانشجوی فعلی کشور چقدر است و آیا اطلاع دارید سهم اعتبار وزارت علوم از کل بودجه کشور چقدر است ؟ آیا اطلاع دارید که این سهم تا چه حد قابل افزایش است؟ آیا اطلاع دارید که چه تعداد از دانشجویان ایرانی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند؟ آیا اطلاع دارید که دانشجویان دختر ایرانی که در برخی از کشورهای آسیای میانه تحصیل می‌کنند مجبورند در خوابگاه‌های مشترک با پسرها زندگی کنند؟ آیا اطلاع دارید که دانشجویانی که به قصد تحصیل به خارج از کشور می روند علاوه بر صرف هزینه در معرض چه خطرهایی قرار گرفته‌اند که نه فقط خودشان بلکه پس از باز گشت به وطن دیگران را نیز تهدید می‌کند؟ …که در این مجال نمی‌گنجد.

۵- آیا شما نظرات بنده را در خصوص دخالت دولت در مواردی که آن دخالت منجر به اثرات خارجی مثبت می‌شود به وپژه در خصوص آموزش عالی و چگونگی پذیرش دانشجو اطلاع دارید که قضاوت می‌کنید؟

۶- فرض کنید کیش و دانشجوی شبانه تعطیل شود، آیا فکر می‌کنید آن دانش‌آموزان مورد اشاره شما ورودشان به دانشگاه تهران آسان‌تر می‌شود. لابد می‌فرمائید بله / لطفا بفرمائید چگونه؟ از شما عزیزان توقع اندیشه‌ای عمیق‌تر و مطالعه‌ای دقیق‌تر دارم. امیدوارم کمی در خصوص موضوع فکر کنید و قطعا فراموش نکنید در یک نشست دانشجویی در این خصوص با مطالعه دقیق‌تر با شور و هیجان هرچه بیشتر از بنده داشته باشید حتما نظراتم را یک بار دیگر عرض خواهم کرد.
موفق باشید
رهبر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پاتوق سرا است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است. طراحی و تولید : هدشی